Vítáme Vás ve svazku obcí Svitava! > Projekty, akce svazku > Cyklotrasy > panel Jablonany

JABLOŇANY

Obec Jabloňany se rozprostírá 6 km jihozápadně od Boskovic v nadmořské výšce 317 metrů nad mořem, v okrese Blansko. Leží v Boskovické brázdě  v kotlině na pravém břehu potoka Úmoří.

Oblast byla osídlena již v dávném pravěku, o čemž svědčí např. nálezy kamenných zbraní. Příznivá poloha obce, její mírná relativní členitost, příznivé místní zdroje snadné obživy a lokality nerostných surovin, přispívaly k početnému a trvalému osídlení. Při ústí říčky Úmoří do Svitavy je doložena výroba železa.

K obecnímu obvodu patří 241 ha pozemků. Vesnice sousedí s obcemi Skalice nad Svitavou, Lhota Rapotina, Obora a Krhov.

V současné době žije v obci trvale 383 obyvatel. Ze 119 domů jich je trvale obydleno 102.

První písemná zmínka o Jabloňanech pochází z roku 1357. Obec spadala pod hrabství Černá Hora, farou patřila a patří dodnes k Doubravici n. Svitavou.

Název obce je odvozen od jabloní, které v minulosti lemovaly cestu z Černé Hory na hrad Svojanov. Také stará obecní pečeť má ve znaku jabloň, nápis kolem je nečitelný.

Jablonečtí občané si roku 1893  uprostřed návsi vystavěli kapli v gotickém stylu, zasvěcenou sv. Cyrilu a Metodějovi,  před ní stojí kříž a socha sv. Jana Nepomuckého. Kaple je nyní opravená, místní ji nechali zrekonstruovat r. 1993, u příležitosti 100. výročí vysvěcení. Příležitostně se zde slouží mše svatá.

Počátkem 19. století nebyla ve vsi škola a tak děti musely chodit do Doubravice n. Svitavou a Lhoty Rapotiny. Roku 1820 začal vyučovat krejčí Vavřinec Podloucký v domě č. p. 20, po něm jeho syn. V roce 1841 byl dům přeměněn na hostinec a vyučovalo se v kovárně. Teprve roku 1852 byla za 3 500 zlatých vystavěna jednotřídní škola, na které působili Josef Kala, Tomáš Huška a František Brejla.

Roku 1836 řádila v obci cholera, které podlehlo 25 obyvatel, v roce 1845 se vyskytl i tyfus, ale bez obětí.

Za 2. světové války žila ve vsi hrstka Němců, někteří před koncem války ze strachu před ruskými bombami utekli, ostatní byli r. 1946 přemístěni do sběrných táborů.

Dnes je obec plně plynofikována, je zde vybudována kanalizace, vodovod, a zavedena kabelová televize. Potřebám obyvatel slouží jedna prodejna smíšeného zboží a hospoda. V 50-tých letech minulého století zde bylo založeno zemědělské družstvo a v 70-tých letech včelařská stanice.V obci aktivně pracuje sbor dobrovolných hasičů a oddíl malé kopané.

25. 4. Marek

Zítra: Oto