ÚJEZD U BOSKOVIC

Ta Újezdská ves

kolem ji věnčí les

prostírá se na vše strany

před ní se vinou pole, lány

V. Brabec

Újezd (dial Hójezd) se rozkládá  na náhorní rovině v nadmořské výšce 536 m, 3 km jižně od Boskovic. Podle tradice obec vznikla v lesnaté močálovité krajině, kde byli osadníci nuceni za trest zakupovat panské pozemky.

Z historickách pramenů se dozvídáme, že Újezd byl založen pány z Boskovic. V roce 1793 měla obec 43 domovních čísel s počtem obyvatel obce 283. Největší počet obyvatel měla obec v roce 1900 – 99 popisných čísel s 602 obyvateli. Ačkoliv Újezd pozdě se jmenuje v dějinách, patří mezi staré osady, neboť tu byly nalezeny kamenné zbraně. Také významný nález "Hrádek", význačné místo zdejší, připomíná ohrazenou tvrz, z níž se však dochovalo jen jméno. Jiná památka jest sz. osady zde zabíhá do údolí říčky Bělé horská ostrožina, které lid říká Hradisko. Na temeni jejím jest rovná plocha, podoby kruhovité, v ochoze 90 m, která ze tří stran je obehnána příkopem 2-3 m hlubokým, pět metrů širokým. Čtvrtá strana jest dostatečně chráněna příkrým svahem. Příkop na třech místech zasypán cestami. Domníváme se, že zde bývala dřevěná tvrzka, na níž sídlili neznámí vladykové.

Tradice tvrdí, že odtud byla dobývána "Bašta" boskovická rozložená na protějším hřbetě horském, oddělená hlubokou roklí řeky Bělé. Nedaleko Hradiska jest také Strážka nyní lesem zarostlá, odkud jest pěkný rozhled na údolí Svitavino do Blanska. Mezi dědinou a Hrádkem bývalo do 70. let minulého století  pastvisko, na němž rozeznávalo asi  40  nasypaných náhrobků, pod nimiž jsou kostry neznámého stáří. V údolí říčky Bělé stávaly dle historických pramenů ledkárny.

Známá místa tratí: Denárovy, Zlatník (ukazovalo se tam zlato), Kamenitý, Zájezdy, Vrbky, Zábučí, Hrádek, Příchody, Požáry, Podevsí, Trnkové čihadlo, Ždírky, Hradisko, Nebožtice, Mokří, Kočírky, Strážka, Jesenec, Holíkov.

Farou náleží obec Újezd u Boskovic do Doubravice nad Svitavou, vzdálené 4 km. Správním úřadem obce je město Boskovice. V současné době čítá obec 170 popisných čísel a 440 obyvatel. Do katastru obce patří 1275 ha půdy.

Panoramatické pohledy na široké okolí jsou dominantou obce.

V blízkosti školy se nachází křížek a je zde je umístěn památník, věnovaný obětem 1. a 2. světové války

Původní budova školy, založená v roce 1905, slouží nyní jako kulturní zařízení obce. V údolí Bělé stávaly v minulosti ledkárny, jak o tom v historických kronikách svědčí zmínka roku 1770.

Újezd u Boskovic nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům osvěžení a občerstvení na místním koupališti, v krásném prostředí. V horkých letních měsících to jistě každý s chutí přivítá.

 

 

 

 

 

18. 6. Milan

Zítra: Leoš

Byla vytvořena nová sekce Dokumenty rozpočtového procesu

 

Návštěvnost stránek

264980
svazeksvitava_footer.png